Hlavná stránka Odborná prax OA
PDF Tlačiť E-mail
Napísal Iveta Čapliarová

Mobilita žiakov a učiteľov zo Strednej odbornej školy v Handlovej v Írsku

Náš dvojročný medzinárodný projekt v rámci programu Comenius partnerstvá s názvom „Učme sa navzájom“ pokračoval druhou mobilitou v Írsku. V dňoch 8. 4. 2010 – 13. 4. 2010 sme strávili nezabudnuteľných šesť dní v krásnej krajine a spoznali sme ľudí veľmi milých, srdečných a pohostinných. Stretnutia sa zúčastnili aj účastníci z Turecka a Českej republiky. Program sa niesol v duchu zdravého životného štýlu a športu, bol veľmi náročný na aktivity a s tým aj súvisiace presuny medzi jednotlivými miestami. Už po prílete do Dublinu sme autobusom prešli cez celé územie Írska od východu až na západné pobrežie. Priaznivé počasie nám dovolilo obdivovať prírodné krásy chránenej krajinnej oblasti v okolí Burrenu, útesy, skalnaté útvary, farmy, historické budovy a veľa ďalších zaujímavostí Írska.

Za pár dní sme sa snažili spoznať a naučiť sa čo najviac. Projektové aktivity boli výborne pripravené a zamerané skôr na praktické skúsenosti ako na teoretické výklady. Vyskúšali sme si ako sa dajú efektívne a nenásilne spojiť poznávacie a pohybové aktivity na čerstvom vzduchu a zdravá strava. Táto netradičná forma výučby sa žiakom aj učiteľom veľmi páčila a určite ich motivovala zmeniť svoje doterajšie návyky.

Cez víkend sme mali možnosť sa ísť pozrieť aj do rodín a dozvedieť sa o ich zvykoch, tradíciách, stravovaní a životnej úrovni. Zo všetkých dojmov, ktoré sme si z návštevy v rodinách odniesli, nám ostane v pamäti asi najviac ich srdečné a úprimné privítanie a pohostinnosť. Deň strávený v škole nám utkvel v pamäti z mnohých dôvodov. Hneď pred začiatkom vyučovania sa žiaci a učitelia zišli v aule na spoločnú modlitbu a zamyslenie sa nad každodennými problémami, čo veľmi dobre padlo aj našej skupine s ohľadom na náročný program mobility. Nasledovala prehliadka školy, pri ktorej sme írskym kolegom ticho závideli nízke počty žiakov v triedach a ich materiálne vybavenie. Rozpaky vystriedala hrdosť na našich žiakov, ktorí mali po technickej aj obsahovej stránke najkvalitnejšie pripravené prezentácie a bez problémov ich v angličtine okomentovali.

Ako koordinátori tohto projektu môžeme skonštatovať, že ciele, ktoré sme si kládli pri plánovaní tejto mobility boli splnené a ešte aj prekročené, a to najmä vďaka partnerom z írskej školy, ich starostlivej príprave, dokonalej organizácii a maximálnej starostlivosti. Najviac si ceníme užitočné skúsenosti a informácie k projektovej téme, možnosť zdokonaliť sa v komunikácii v angličtine a naučiť sa nové turecké a české výrazy. Veľkým prínosom bolo pre nás aj spoznávanie novej krajiny a jej kultúry. Za úspešnú realizáciu tejto mobility ďakujeme finančnému príspevku Európskej únie.

Handlová, 19.4.2010

Ing. Mária Beňušová
koordinátorka projektu

Návšteva žiakov a učiteľov v Turecku