Základné informácie

Slovensko je vnútrozemský štát v strednej Európe. Má rozlohu 49 036 km2 a žije tu približne 5,43 milióna obyvateľov. Hraničí s piatimi štátmi – českou republikou, Poľskom, Ukrajinou, Maďarskom a Rakúskom. Hlavným a najľudnatejším mestom je Bratislava. Ďalej nasledujú Košice, prešov, Žilina, Nitra, Banská Bystrica a Trnava.

Klíma

Slovensko leží v mierne klimatickom pásme so striedaním štyroch ročných období. Priemerná teplota je v zime okolo -2 °C a v lete 21 °C. Najchladnejším mesiacom je január a najteplejšími mesiacmi sú júl a august. Klíma sa môže rozdeliť na tri zóny: nížiny (Podunajská nížina, Záhorská nížina, Východoslovenská nížina), kotliny (Košická kotlina), hory (Vysoké Tatry, Nízke Tatry).

Vodstvo

Rieky na Slovensku väčšinou pramenia a sú málo vodnaté. Všetky rieky sú najvodnatejšie na jar, keď sa roztápa sneh. Jedinou výnimkou je Dunaj, ktorý je najvodnatejší v lete, keď sa topí ľad v Alpách. Vodstvo Slovenska sa delí na úmorie Baltského mora (Poprad, Dunajec) a Čierneho mora (Morava, Dunaj, Tisa). Na rieke Váh ja vybudovaných najviac priehrad, ktoré tvoria Vážsku kaskádu, napríklad Liptovská Mara, Sĺňava, Kráľová, Nosice. Najväčšou priehradou je Oravská priehrada. Slovensko je bohaté na minerálne a termálne vody. Ich priaznivé účinky s využívajú na liečenie rôznych ochorení.

Geológia

Najkrajšími miestami na Slovensku sú Vysoké a Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatra, Malé Karpaty. Vysoké Tatry sú naše veľhory s množstvom štítov, druhým najvyšším pohorím sú Nízke Tatry. Veľká a Malá Fatra sú známe lyžiarskymi strediskami. Pohoria Malé Karpaty patrí do Karpatského oblúka, ktorý prechádza územím Slovenska od Malých Karpát až po východ Slovenska. Pre zachovanie krás slovenských hôr boli vyhlásené niektoré územia za chránené (TANAP – Tatranský národný park, NAPANT – Národný park Nízkych Tatier, PIENAP – Pieninský národný park).

Turizmus

Slovensko je atraktívne pre svoje prírodné krásy, najmä hory, jaskyne ale aj kultúrne a historické zaujímavosti, ako sú stredoveké hrady a mestá, ľudová architektúra, kúpele a lyžiarske strediská.

Šport

Vzhľadom na to, že Slovensko sa nachádza v miernom podnebnom pásme, je možné vykonávať športy s letným aj zimným zameraním. Medzi populárne športy na Slovensku patria: futbal, ľadový hokej, tenis, atletika, hádzaná, basketbal, volejbal, vodný slalom, lyžovanie, cyklistika, hokejbal, florbal a ďalšie. Vyššie horstvá lákajú horolezcov, rogalistov, paraglidistov, podtatranské rieky vyznávačov raftingu.