Hlavná stránka Odborná prax OA
PDF Tlačiť E-mail
Napísal Iveta Čapliarová

Dochádzka a pravidlá uvoľňovania z vyučovania

1. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre dôvody vopred známe, požiada jeho zákonný zástupca, alebo plnoletý žiak o uvoľnenie z vyučovania.

2. Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní pre nepredvídaný dôvod, jeho zákonný zástupca alebo plnoletý žiak je povinný najneskôr do 2 dní oznámiť triednemu učiteľovi alebo majstrovi odborného výcviku dôvod neprítomnosti. Pri návrate na vyučovanie je žiak povinný neodkladne predložiť triednemu učiteľovi ospravedlnenie podpísané zákonným zástupcom. Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám.  Ospravedlnenie od rodičov je akceptované 5-krát za jeden polrok. Ak neprítomnosť pre chorobu trvá dlhšie ako 5 vyučovacích dní, predloží žiak potvrdenie lekára.

3. Neprítomnosť žiačky pre tehotenstvo a materstvo sa ospravedlňuje rovnako ako neprítomnosť pre chorobu.

4. Ak sa neprítomnosť žiaka na vyučovaní opakuje častejšie, môže triedny učiteľ vyžadovať potvrdenie od lekára aj za každú neprítomnosť.

5. Ak ochorie žiak, alebo niektorá z osôb, s ktorou žiak býva, alebo je v trvalom styku na prenosnú infekčnú chorobu, oznámi to neodkladne jeho zákonný zástupca alebo sám žiak triednemu učiteľovi.

6. Žiaka môže v nevyhnutných prípadoch z vyučovania uvoľniť :

na 1 vyučovací deň triedny učiteľ, na 2 vyučovacie dni zástupca riaditeľa. Na viac dní môže žiaka uvoľniť na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu alebo u plnoletých žiakov na základe vlastnej žiadosti triedny učiteľ so súhlasom riaditeľa školy.

7. Žiaka môže z telesnej výchovy, alebo niektorých iných predmetov uvoľniť riaditeľ školy na základe vyjadrenia príslušného lekára. O uvoľnenie požiada žiak začiatkom školského roka alebo ihneď po tom, ako nastala zmena jeho zdravotného stavu vyžadujúca takéto opatrenie v záujme zdravia žiaka.

8. Na návrh lekára môže riaditeľ školy v súvislosti s vyučovaním telesnej výchovy zaradiť žiaka do skupiny úplne alebo čiastočne oslobodených od telesnej výchovy. Žiak je povinný upozorniť vyučujúceho, vedúceho školskej akcie / exkurzie, školského výletu, cvičenia na ochranu človeka a prírody.../ na svoj zdravotný stav ešte pred konaním akcie a v prípade potreby predložiť potrebné lekárske potvrdenie.

9. Žiak oslobodený od telesnej výchovy môže požiadať riaditeľa školy o povolenie nezúčastňovať sa hodín telesnej výchovy, ak sú v rozvrhu okrajové. Na hodinách, ktoré okrajové nie sú, musí byť prítomný.

10. Ak nie je možné žiaka klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za 1. polrok neklasifikuje a riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín tak, aby mohla byť jeho klasifikácia ukončená najneskôr do dvoch mesiacov po skončení 1. polroka.

11. Ak nie je možné žiaka klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je za toto obdobie klasifikovaný v poslednom týždni augusta, v dňoch určených riaditeľom školy.

12. Žiak môže byť komisionálne preskúšaný na podnet riaditeľa školy aj pred ukončením riadneho klasifikačného obdobia pred určenou komisiou.

13. Ak má žiak alebo zákonný zástupca žiaka pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroka, môže do troch dní odo dňa, odkedy sa dozvedel o jej výsledku, požiadať riaditeľa školy o komisionálne skúšanie.

14. Bezdôvodné neskoré príchody na vyučovaciu hodinu a neospravedlnená neprítomnosť žiaka na vyučovaní sú porušením školského poriadku.

15. Ak sa žiak, ktorý splnil povinnú školskú dochádzku, nezúčastní na vyučovaní v trvaní najmenej piatich dní a jeho neúčasť na vyučovaní nie je ospravedlnená, riaditeľ školy na podnet triedneho učiteľa písomne vyzve žiaka alebo zákonného zástupcu žiaka, aby v určenej lehote doložil dôvod svojej neprítomnosti v škole. Súčasne ho upozorní, že v opačnom prípade sa žiak bude posudzovať tak, akoby štúdium zanechal. Ak do desiatich dní od doručenia výzvy žiak do školy nenastúpi alebo nedoloží dôvod svojej neprítomnosti v škole, posudzuje sa tak, akoby štúdium zanechal prvým dňom po uplynutí lehoty určenej riaditeľom školy na ospravedlnenie. Týmto dňom prestáva byť žiakom školy.

Posledná úprava Pondelok, 21 September 2015 07:57