Hlavná stránka Odborná prax OA
PDF Tlačiť E-mail
Napísal Iveta Čapliarová

Opatrenia vo výchove

Opatreniami vo výchove sú pochvaly, iné ocenenia a opatrenia a opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov. Bude rešpektovaný individuálny prístup pri posudzovaní jednotlivých prípadov. Uvádzané počty ospravedlnených alebo neospravedlnených hodín pre udelenie opatrenia vo výchove sú informatívne a budú posudzované individuálne podľa závažnosti.

1. Pochvala od triedneho učiteľa, pochvala od majstra odborného výcviku:

a) za výborný prospech – prospel s vyznamenaním
b)za najviac 10 ospravedlnených vymeškaných hodín podľa individuálneho posúdenia triedneho učiteľa
c) za úspešnú reprezentáciu školy
d) za činnosti v prospech triedy nad rámec svojich povinností
e) za nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou

2. Pochvala riaditeľom školy:

a) za výborný prospech – priemer 1,0
b) za vzornú dochádzku – 0 vymeškaných hodín prospievajúcim žiakom podľa individuálneho posúdenia triedneho učiteľa
c) za úspešnú reprezentáciu školy
d) za nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou

Opatrenia na posilnenie disciplíny :

3. Napomenutie od triedneho učiteľa, napomenutie od majstra odbornej výchovy, pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od majstra odbornej výchovy :

a) zápis v triednej knihe alebo ústna sťažnosť pedagógov a ostatných pracovníkov školy prednesená na pedagogickej rade
b) nesplnenie povinností týždenníkov
c) iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triedneho učiteľa, vyučujúceho alebo žiackeho kolektívu
d) za opakované neskoré príchody na vyučovanie, za menej ako 3 neospravedlnené hodiny.
e) za opakované opúšťanie areálu školy

4. Pokarhanie od riaditeľa školy:

a) za neospravedlnenú absenciu
b) za podvádzanie
c) za fajčenie, používanie drog a alkoholických nápojov a iných druhov omamných látok v školských priestoroch a na školských akciách
d) za opakujúce sa neslušné správanie
e) za opakujúce sa priestupky uvedené v bode 3
f) za úmyselné poškodzovanie školského zariadenia
g) od 7 do 14 neospravedlnených hodín absencie

S týmto opatrením súvisí zníženie známky zo správania v závere klasifikačného obdobia na druhý stupeň (uspokojivé).

5. Podmienečné vylúčenie zo školy (podľa závažnosti priestupku):

a) za neospravedlnenú absenciu – po prerokovaní pedagogickou radou
b) za prinášanie do školy alebo na činnosti organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie žiakov a učiteľov
c) za znemožňovanie vyučovacieho procesu a prevádzky školy
d) za krádež
e) za úmyselné ublíženie na zdraví
f) za šikanovanie a vydieranie
g) za vandalizmus
h) za prejavy rasovej neznášanlivosti
i) za zvlášť hrubé alebo opakujúce sa neslušné správanie voči pracovníkom školy
j) za 15 a viac neospravedlnených hodín absencie

S týmto opatrením súvisí zníženie známky zo správania v závere klasifikačného obdobia na tretí stupeň (menej uspokojivé).

6. Vylúčenie zo školy:

a) za neospravedlnenú absenciu – podľa zváženia pedagogickou radou
b) za nesplnenie podmienky uloženej pri podmienečnom vylúčení zo školy
c) za zvlášť závažné alebo opakujúce sa priestupky uvedené v bode 5

Stýmto opatrením súvisí zníženie známky zo správania v závere klasifikačného obdobia na štvrtý stupeň (neuspokojivé).

Pokiaľ žiak uskutočnil čin, pre ktorý je dôvod vylúčiť ho zo štúdia a neukončil ešte povinnú školskú dochádzku, bude po dohovore s rodičmi preradený na inú školu, prípadne po skončení povinnej školskej dochádzky vylúčený zo školy.

Nedodržanie niektorého bodu Vnútorného poriadku školy pre žiakov je dôvodom na opatrenia vo výchove v súlade s Metodickým pokynom MŠVVaŠ SR č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl, ktorým sa upravuje postup hodnotenia a klasifikácie žiakov stredných škôl v Slovenskej republike.

Posledná úprava Utorok, 08 September 2015 19:45