Hlavná stránka Odborná prax OA

ODBORNÁ EXKURZIA

V dňoch 27. – 29. 05. 2015 sme sa zúčastnili na odbornej exkurzii v rámci medzinárodného programu ERASMUS +, projekt „SAFE ENERGY - ENERGY FOR THE FUTURE“

Exkurzia sa uskutočnila v elektrárňach rôznych typov na západnom, strednom a východnom Slovensku.

27.5.2015

Veterný park Cerová. Obci Cerová schválili financie na unikátny projekt“ „Prvá veterná elektráreň na Slovensku“ . V roku 2000 Európska komisia v Bruseli v rámci programu PHARE odsúhlasila 1,8 mil. eur na výstavbu elektrárne. Prípravy trvali takmer 2 roky. Veterný park v Cerovej sa stal realitou a miestni občania sú naň očividne hrdí. Elektráreň začína vyrábať elektrickú energiu pri rýchlosti vetra 4m/s, maximálny výkon dosahuje od 14 m/s. Elektráreň sa sama zastaví pri rýchlosti vetra 25 m/s. Veterný park je plnoautomatizovaný, všetky údaje sústreďuje malý monitor inštalovaný v každej turbíne. Na porovnanie uvádzame, že výkon elektrárne by postačoval pre obec asi s 2500 obyvateľmi. Energia putuje do verejnej siete 22 kV vzdialenej od elektrárne vyše 3 km. O veternom parku, jeho výstavbe a prevádzke účastníkom projektu porozprával bývalý starosta obce a jeho spoluzakladateľ pán Jánoš.

Fotovoltaické elektrárne

FVE Ostrov pri Novom meste nad Váhom – 999,0 KW, dodávateľ zariadenia Control Techniques, ako jedna z častí koncernu EMERSON, ktorý má viac ako 125 ročné skúsenosti v technologických riešeniach pre zákazníkov po celom svete, prináša na trh fotovoltaické elektrárne s invertormi Control Tehniques, vysoká efektívnosť a ekologizácia výroby energie.

Vodné elektrárne

VE Kostolná je prvou elektrárňou na historicky druhom (geograficky štvrtom) derivačnom kanále na Váhu. Všetky vodné elektrárne na tomto kanále sú budované na rovnaké parametre, preto aj majú rovnaký inštalovaný výkon po 25,5 MW.

VE Trenčín je poslednou vodnou elektrárňou na historicky prvom derivačnom kanále, ale je budovaná s časovým odstupom, pri výstavbe bol inštalovaný systém s tepelným čerpadlom na využitie tepla odpadnej chladiacej vody.

VE Dubnica nad Váhom je v poradí treťou vodnou elektrárňou na derivačnom kanále, v prípade naliehavej potreby slúži na dodávku špičkového výkonu z celej sústavy vodných elektrární na Váhu, avšak musí byť na VE Ladce, Ilava a Dubnica prepúšťaná voda na jalovo až do hodnoty 30 m3.s-1..

VE Nosice je priehradovou vodnou elektrárňou a jej nádrž má funkciu týždenného vyrovnávania prietokov. Využitá voda je odvádzaná pri Púchove do hate Dolné Kočkovce, ktorá je súčasťou najstaršej kaskády vodných elektrární na Váhu.

VE Lipovec je posledným stupňom na derivačnom kanále Krpeľany-Sučany-Lipovec a pod touto vodnou elektrárňou je derivačný kanál zaústený do koryta Váhu. Rovnako ako ostatné vodné elektrárne na tomto kanále, má aj VE Lipovec hltnosť spolu 210 m3.s-1. Takáto hltnosť dáva celej kaskáde možnosť prevádzkovať predovšetkým v špičkovej prevádzke.

MVE Tvrdošín a jej účelom je vyrovnávať odtoky zo špičkovej prevádzky VE Orava, ktorá je umiestnená pri prvej veľkej akumulačnej nádrži v povodí Váhu so sezónnym vyrovnávaním odtokov. Tá pomáha zachytávať prívalové prítoky z jarného topenia snehu a z letných búrok a v zimnom období nadlepšuje prietoky vo Váhu, čím zvyšuje podiel elektriny vyrobenej vo všetkých nižšie položených VE v zimnom období.

28.5.2015

MVE pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách, obnovenie prevádzky v roku 2012, inštalácia druhej turbíny v roku 2013, nový ekologický dieselagregát – úspora CO2. Klasické osvetlenie v chate vymenené za LED. Odborná prednáška

MVE Krompachy bola uvedená do prevádzky v roku 1931 a je v nej inštalovaný jeden agregát s klasickou Kaplanovou turbínou.

VE Ružín na rieke Hornád je prvou prečerpávacou vodnou elektrárňou u nás s reverzibilnými turbínami. Sú tu dva turboagregáty s Francisovou turbínou. Z dôvodu ochrany pred veľkými vodami boli po niekoľkých rokoch prevádzky prepočítané hodnoty povodňových prietokov a na základe prepočtu dobudovaný nehradený jalový prepust vody.

29.5.2015

VE Liptovská Mara je umiestnená pri druhej „vrcholovej“ nádrži v hornej časti povodia Váhu, ktorá má rovnaké funkcie ako nádrž Orava. V elektrárni sú dva klasické agregáty s Kaplanovou turbínou a dva prečerpávacie s diagonálnou reverzibilnou turbínou (systém Dériaz). VE tým okrem využitia prirodzených prietokov Váhu využíva na výrobu elektriny aj vodu prečerpanú do hornej nádrže v dobe prebytku elektriny v sústave.

MVE Bešeňová je umiestnená pri vyrovnávacej nádrži pod nádržou Liptovská Mara a jej hlavnou funkciou je vyrovnávať odtoky zo špičkovej prevádzky PVE Liptovská Mara. Sú v nej inštalované dva horizontálne agregáty a prevádzka je riadená hladinovou reguláciou

VE Čierny Váh je našou najväčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou a svojim inštalovaným výkonom aj najväčšou vodnou elektrárňou. Horná nádrž, umiestnená v nadmorskej výške 1160 m nemá vlastný prítok. Elektráreň poskytuje najmä podporné služby pre elektrizačnú sústavu, vrátane záskoku za najväčší inštalovaný blok v nej.

VE Dobšiná je prvou väčšou prečerpávacou vodnou elektrárňou na Slovensku. Je v prevádzke už od roku 1953. Po rekonštrukcii v roku 2003 sa jej výkon zvýšil na 2x12 MW. Má trojstrojové horizontálne usporiadanie – na jednej osi má v strede motorgenerátor a na jednej strane je Francisova turbína a na druhej vysokotlaké čerpadlo. Je zaujímavá aj tým, že prevádza vodu z povodia Hnilca do povodia Slanej.

Bioelektrárne

Prvá slovenská elektráreň na výrobu elektrickej energie z certifikovaneho biopaliva – energokompostu bola oficiálne spustená do prevádzky v Badíne. Na Slovensku je viacero elektrární, ktoré vyrábajú elektrickú energiu z iných obnoviteľných zdrojov, no energokompost ako biopalivo je vôbec po prvýkrát použité práve v Badíne. Projekt v Badíne, ktorý pozostáva z kompostárne a elektrárne, ročne spracuje približne 70 tisíc ton biologicky rozložiteľných a nespotrebovateľných zvyškov, z ktorých vyprodukuje približne 50 tisíc ton certifikovaného energokompostu – biopaliva. Zo vzniknutého paliva je elektráreň schopná vyprodukovať približne 51 tisíc MWh elektrickej energie za rok. Unikátnosť projektu v Badíne spočíva v zhodnocovaní biologicky rozložiteľných a nespotrebovateľných zvyškov v kompostárni riadenou aeróbnou fermentáciou. Vďaka nej vyrába kompostáreň certifikované biopalivo – energokompost, ktoré slúži na výrobu elektrickej energie.

Odborná exkurzia bola zameraná na produkciu a efektívnosť výroby elektriny, využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ochranu životného prostredia (ochranu chránených rastlinných a živočíšnych druhov, pôdy, vody, ochranu územia pred záplavami) a celkové zlepšenie environmentálnych parametrov. V plnom rozsahu splnila svoj výchovno-vzdelávací cieľ formou netradičného názorného vyučovania fyziky, biológie, ekológie a environmentálnej výchovy.

Handlová, 1.6.2015

 
Čo si vo svojom živote ceníte najviac?