Hlavná stránka Odborná prax OA

Seminár "Rozhoduj o Európe"

Dňa 11.2.2015 sme sa zúčastnili v Prievidzi na seminári stredoškolákov "Rozhoduj o Európe", ktorý je súčasťou projektu Erasmus +. Našu školu sme zastupovali v trojici – Kristína Vojčíková, Natália Chudá a Filip Kriváň (2.A trieda – bilingválna OA). Poldňovú aktivitu sme mali rozdelenú do niekoľkých častí. Na začiatku sme sa oboznamovali s históriou vzniku Európskej únie. V ďalšej časti sme sa my, študenti, rozdelili na štyri skupiny, v ktorých sme diskutovali o problémoch regiónu, kraja, štátu, dokonca aj o medzinárodných problémoch.

Mali sme posúdiť, ktoré problémy sú pre nás dôležité (tak, ako ich vnímame my študenti) a bolo by ich potrebné riešiť. V každej skupine bolo spomenuté okrem iného aj "vzdelanie" (jeho úroveň, možnosti vzdelania, atď.) Táto aktivita bola pre nás najzaujímavejšia a škoda, že nás museli v riešení problémov prerušiť kvôli času, ktorý nás tlačil. Po obedovej prestávke prebehla posledná časť seminára – simulované zasadanie európskeho parlamentu. Každý študent (alebo dvojica) zastupoval určitú krajinu Európskej únie a spoločne sme diskutovali na tému "sankcie EÚ voči Rusku". Mali sme rozhodnúť, či ďalšie sankcie povoliť alebo zamietnuť. Počas „rokovania“ aj pri hlasovaní sme zistili, že sa len tak ľahko nedohodneme . Ako pri naozajstnom summite... Približne polovica zástupcov štátov sankcie podporovala a druhá bola proti nim. Na záver bolo vyhodnotenie aktivity a traja najaktívnejší študenti boli odmenení. Môžeme skonštatovať, že sme sa veľa, veľa nového dozvedeli ...

Natália Chudá a Kristína Vojčíková (2.A)