Hlavná stránka

Tretie nadnárodné stretnutie projektu:

Erasmus + KA2

"Bezpečná energia – energia pre budúcnosť“

v Bulharskom Plovdive, v dňoch 27. až 30. septembra 2015

Projektové stretnutie zorganizovala stredná škola Model High School of Matematics Acadmians Kiril Popov v Plovdive. Stretnutia sa zúčastnili všetci projektoví partneri a z našej školy členovia manažmentu projektu a riaditeľ školy Mgr. Jozef Barborka.

Počas stretnutia boli realizované nasledovné projektové aktivity:

• Študenti a učitelia školy nám formou prezentácií či otvorených vyučovacích hodín predstavili školu, jej vybavenie, úspechy a výstupy z ďalších projektov. Riaditeľ školy hrdo hovoril o úspechoch študentov na medzinárodných súťažiach, olympiádach v matematike, informatike, fyzike, ale i športových úspechoch.
  • Jednotlivé partnerské školy formou prezentácie predstavili svoje krajiny, mestá v ktorých sídli ich škola a samozrejme svoju školu – zameranie, jednotlivé študijné či učebné odbory, o úspechoch svojich škôl, o úspešných študentov.
  • Zúčastnili sme sa odbornej exkurzii vo:
    1. fotovoltaickej elektrárni v parku Brezovo, kde nás kvalifikovaný zástupca firmy oboznámil s fungovaním a parametrami elektrárne a s využivaním vyrobenej elektrickej energie – slúži na zásobovanie elektrickou energiou najbližší región a obec Brezovo.
    2. vodnej elektrárni „ Orpheus“ - najväčšia hydrocentrála z kaskády vodných diel . Dozvedeli sme sa:

Výhody vodných elektrární:

• vodná energia patrí k obnoviteľným zdrojom
  • prevádzka len minimálne zaťažuje životné prostredie
  • elektrárne sa dajú ovládať na diaľku, prevádzka si vyžaduje minimum ľudí
  • nábeh výroby energie trvá rádovo len sekundy a je vhodným zdrojom špičkovej energie
  • priehradné nádrže slúžia na rekreáciu, rybolov, no poskytujú aj zdroj pitnej i priemyselnej vody
  • vodné elektrárne majú dlhú životnosť

Nevýhody vodných elektrární:

• finančne a časovo náročná výstavba s nutnosťou zatopenia veľkého územia
  • závislosť na stabilnom prietoku vody
  • priehrada dokáže zabrániť menším povodniam, veľké však ovplyvňuje len čiastočne
  • priehrady bránia vodnej doprave i migrácii rýb
  • riziko havárie
  • Okrem odborných aktivít sme mali možnosť navštíviť aj významné pamätihodnosti Plovdivu a zoznámiť sa s históriou a kultúrou Bulharska. Prehliadli sme si historickú časť mesta Plovdiv, vďaka ktorej sa toto mesto stane hlavným mestom kultúry pre rok 2019.

Projektové stretnutie v Plovdive bolo zorganizované a aj prebehlo v súlade s programom a cieľmi projektu, bolo tvorivé, inšpiratívne a splnilo očakávania.

V Handlovej 01.10.2015

Mgr. Viera Uhrinová